Patarimai


Sveiki visi!

Šis blogas ypatingai subalansuotas tiems, kurie ruošiasi išvykti savanoriauti į Nepalą, tačiau tinkamas skaityti visiems, kuriuos tik sudomino ši tema.

Čia norėčiau pasidalinti ne tik savo patirtimi, bet ir patarimais, kaip pasiruošti kelionei, kaip kuo geriau įsikurti Nepale ir kaip padaryti savo laiką šioje nuostabioje šalyje kuo produktyvesnį.

Pirmiausia, trumpai apie mane: esu Monika Tunkulaitė, man 26 metai, esu bendrosios praktikos slaugytoja, turinti ketverių metų patirtį chirurgijos skyriuje. Jau nuo mažens turėjau norą padėti žmonėms, dėl to pasirinkau šią specialybę, dėl to jau būdama mokykloje pradėjau domėtis savanoryste. Į Nepalą savanoriauti vykau tikėdama idėja, jog čia esu tam, kad padaryčiau kažką gero, kad pasidalinčiau patirtimi ir idėjomis su vietiniais žmonėmis, tam, kad pati pasisemčiau naujos patirties, išminties, auginčiau savo asmenybę. Noriu tikėti, jog visi, kurie aplikuoja šiam projektui ir kurie buvo atrinkti, ištiestų yra pasišventę šiam tikslui,o ne tiesiog mokėjo gražiai pateikti savo gyvenimo aprašymą ar tiesiog vyksta kaip turistai.

Aplikuodama šiam projektui, apie Nepalą žinojau tik tiek, kad tai yra varginga šalis Azijoje, jos sostinė Katmandu ir jog ten stūkso aukščiausi pasaulio kalnai Himalajai. Tačiau praleidusi čia penkis mėnesius, supratau, jog tai nepaprasta, spalvinga, kontrastinga, giliomis tradicijomis ir tikėjimu besiremianti šalis, kurioje ryškiai matomi socialiniai skirtumai, čia gyvena nuoširdūs žmonės, netyla muzika,bei kiekvieną dieną yra proga švęsti.

Kaip jau minėjau, labiausiai noriu su Jumis pasidalinti patarimų serija, kuri Jums pravers prieš išvykstant, tai yra ruošiantis projektui, kelionei, kraunantis lagaminą, o atvykus, greičiau įsikurti ir įsitvirtinti bendruomenėje. Taigi, jei esi būsimasis savanoris ir netveri savo kailyje, kaip čia geriau susiruošti šiai gyvenimo kelionei, skaityk toliau, trumpai paminėsiu, kuo gali pradėti rūpintis jau šiandien.

PATARIMAS NR. 1

#NAMŲ DARBAI

Prieš išvykstant į projektą Nepale, siūlau pasidaryti šiokius tokius „namų darbus“, tiesiog tam, kad vėliau būtų paprasčiau ten gyventi ir dirbti.

Visų pirma, siūlau kiek įmanoma daugiau pasidomėti apie šią nepaprastą šalį, jos religiją, kultūrą, tradicijas. Tam padaryti yra daugybė būdų – internete apstu informacijos, video youtube, knygynuose ir bibliotekų lentynose rasite ne vieną kelionių gidą apie Nepalą, taip pat labai pravartu pabendrauti ir su ten jau buvusiais savanoriais. Šiuo atveju galiu kalbėti tik už save, tad jei kils kokių nors klausimų, galite drąsiai klausti NNVBO Platformos mano kontaktų! Visa ši informacija jums pravers ne tik kraunantis lagaminą, bet gyvenant bei keliaujant po šalį, bendraujant su vietiniais ir priimančia šeima. Tiesa, prieš atvykstant priimanti organizacija atsiunčia infopack‘ą, ką reikėtų atsivežti ir kaip reikėtų pasiruošti. Mano atveju, infopack‘ą gavau likus vos porai savaičių iki išvykimo. Tuo metu buvau išvykusi į kelionę, tad galiausiai visas pasiruošimas įvyko per tris paskutines dienas. Beje, po penkių mėnesių praleistų Nepale, kartu su kitais savanoriais infopack‘ą gerokai patobulinome, aktualinome ir tikimės, jog jis Jus pasieks BENT mėnesis iki išvykimo.

Mane labai sužavėjo Vytauto Narvilo knyga „ Einu į Nepalą“. Knygoje daugiausiai aprašomas Katmandu slėnis, jo gyventojai, festivaliai, religija, kultūra ir tradicijos, tačiau tai puikus įvadas padedantis susidaryti bendrą vaizdą apie visą šalį. Nors šis leidinys išspausdintas prieš trisdešimt metų, tačiau jame aprašoma kultūra ir tradicijos nesikeičia jau šimtmečiais, o pagyvenusi penkis mėnesius kaimo vietovėje, supratau, kad per tuos trisdešimt metų ir gyvenimo būdas nelabai pasikeitė. Autorius rašo su tokiu užsidegimu ir meile šiai šaliai, jog paskaitę ir patys į viską pažvelgsite kur kas lyriškiau. Beje, turiu paminėti, jog pati šią knygą skaičiau jau atvykusi, tad kartais pasijusdavau, kad daug ką praleidau, todėl jums rekomenduočiau paskaityti ją prieš vykstant, o antrąjį kartą perskaityti po keleto mėnesių, praleistų Nepale. Pamatysite, jog skaitant antrąjį kartą, daug daugiau aprašytų detalių tampa kur kas geriau suprantamomis.

Būtinai pasidomėkite apie klimatą tuo laikotarpiu, kuomet būsite šalyje. Mes atvykome liūčių sezonu, tačiau po poros mėnesių su lyg kiekviena diena dangus ėmė giedrėti ir prasidėjo sausasis, šaltasis sezonas. Ši informacija Jums labai pravers kraunantis bagažą.

Nors daug skaičiau ir domėjausi, gavusi priimančios organizacijos infopack‘ą, visiškai sutrikau, nes iš aprašymo susidariau įspūdį, jog važiuoju į pasaulio kraštą, kur net paprasčiausio muilo nebus kaip įsigyti! Tai toli gražu ne tiesa. Katmandu galima rasti visko, atvykus į Okhaldhungą pasirinkimas šiek tiek mažesnis, tačiau įsigyti ir būtiniausių higienos priemonių, ir vaistų tikrai galima. Kalbant apie vaistus, išvykstant iš Okhaldhungos su kitais savanoriais parengėme tris pirmosios pagalbos rinkinėlius, skirtus atvykstantiems EVS savanoriams ir palikome juos VIN ofise. Patarčiau būtinai įsidėti probiotikų, jie pravers sunegalavus pilvui, o vietinėje rinkoje jų neradau.

Atvykus į svečią šalį, organizmas patiria didžiulį stresą, dėl kurio sumažėja jo atsparumas, tad prieš išvykstant patariu pradėti stiprinti imunitetą.

Maisto racioną, bent jau mano priimančioje šeimoje, daugiausiai sudarė angliavandeniai, retai teko mėgautis šviežiais vaisiais ir daržovėmis, tad jau po poros mėnesių stipriai pajutau vitaminų stygių. Šiokių tokių vitaminų galima įsigyti ir Okhaldhungoje, tačiau nesu tikra dėl jų kokybės, todėl patarčiau įsidėti kompleksą pagrindinių vitaminų iš Lietuvos.

Dedantis daiktus kelionei, siūlyčiau imti ne lagaminą, o kuprinę. Kaimo vietovėse keliai ir susisiekimas labai prastas, tad keliauti su kuprine kur kas patogiau nei su lagaminu „ant ratukų“, be to, kuprinė labai praverčia savaitgalinių žygelių metu.

Labai svarbu susiruošti patogia, patvarią, klimatą atitinkančią aprangą. Gerbiant tradicijas merginoms nepatariama vilkėti labai atvirų, aptemptų, iššaukiančių drabužių. Drįsčiau sakyti, jog Katmandu ši taisyklė negalioja, tačiau kaimo vietovėse žmonės kur kas konservatyvesni.

Patogi ir patvari avalynė būtina! Iškart įspėju, teks daug vaikščioti stačiais ir akmenuotais kalnų keliukais, tad avalynė turi būti ne tik patogi, bet ir saugi.

Daiktus patarčiau dėtis kaip rimtam žygiui – patvarius! Neišsiversite be ciklopo, miegmaišio, o kartais praverstų ir maža pagalvėlė. Žinoma, gal tai ir ne pats geriausias pavyzdys, bet mes po tokią mažą pagalvėlę „pasiskolinome“ iš lėktuvo, tačiau vėliau ji labai pravertė, o išvykdami ją palikome priimančiai šeimai, taip sutaupydami vietos bagaže. Taip pat, jei mėgstate komfortą ir keliaudami naudojate ploną pripučiamą čiužinuką, galite įsidėti ir jį.

Jei yra galimybė, siūlyčiau pasirūpinti elektronikos prietaisų, video kamerų, fotoaparatų, telefonų apsauga nuo dulkių. Tam reikalui galima panaudoti hermetiškus įdėklus, taip apsaugosite savo prietaisus ir nuo drėgmės.

Kitas svarbus žingsnis, kurį norėčiau patarti padaryti iš anksto, tai yra, pradėti mokytis nepaliečių kalbos. Mane sužavėjo mano kambariokės Agotos iš Vengrijos motyvacija bei išradingumas! Prieš atvykstant į Nepalą, ji susirado tandemo partnerį nepalietį, kurį per Skype mokė angliškai, o pati tuo tarpu mokėsi nepalietiškai. Noriu pabrėžti, jog kalba yra raktas į pasaulį! Nors ir atrodo sudėtingai, bet bent jau pagrindus galima tikrai pramokti. Pamatysite, tai pravers jums ne tik kasdienybėje, bet ir darbuojantis savo projektuose. Nepaliečių kalbos įvadą turėjome Katmandu, vėliau nepalietiškai kalbėjome kiekvieną dieną dirbdamos, stengdavomės bendrauti su priimančia šeima. Po penkių mėnesių, kai jau šiek tiek pramokome susikalbėti paprastomis temomis, supratome, kiek daug būtume galėję nuveikti ir kaip tai būtų buvę efektyvu, jeigu būtume jau pradžioje kalbėję nepalietiškai taip, kaip kad išvykstant!

Sukaupiau ir tebeturiu visus savo nepaliečių kalbos užrašus, tad jei kam nors bus įdomu, vėlgi noriu paraginti kreiptis, tikrai labai mielai jais su jumis pasidalinsiu.

Taip pat prie namų darbų norėčiau pridėti ir ekologijos temas. Vos atvykę į Katmandu, pamatysite krūvas šiukšlių, nuolat gatvėse tvyrantį smogą. Kaimo vietovėse šis vaizdas nelabai kuo skiriasi. Tad noriu pasiūlyti, o gal net paprašyti, prieš vykstant pasidomėti, kaip būtų galima tvarkytis su šiukšlėmis, kaip jas perdirbti, kaupti, sunaikinti ar panaudoti antrą kartą, taip pat, kaip būtų galima paprastomis namų sąlygomis filtruoti vandenį, ir žinoma, visomis šiomis idėjomis pasidalinti su vietine bendruomene. Dažnas iš mūsų apie ekologiją net nesusimąstome, tačiau pabuvojus Nepale, kur nuostabaus grožio gamta skendi šiukšlėse, netapti sąmoningesniu tiesiog neįmanoma! Tačiau kam delsti! Auginkime sąmoningumą jau šiandien, tam, kad vėliau galėtumėme juo pasidalinti su tais, kuriems jo vis dar trūksta!

NAMMASTE!


Featured Posts
Próximamente habrá aquí nuevas entradas
Sigue en contacto...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No hay tags aún.
Follow Us
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
Sign up for newsletter

I have read and accept the privacy policy

Sign me up for your newsletter

The Cazalla Intercultural Association informs you that the personal data that you provide by filling in this form will be treated by Cazalla Intercultural Association responsible for this website.

The purpose of the collection and processing of personal data that I request is to manage the subscription to this subscription and send periodic bulletins with information and prospective offer of products or services.

Legitimation: Consent of the interested party.

As a user and interested I inform you that the data you provide will be located in the Wix servers (email marketing provider of BeVolunteer) within the EU. See Wix privacy policy. (https://www.wix.com/about/privacy).

The fact that you do not enter the personal data that appears on the form as mandatory may have the consequence that your request can not be answered.

You can exercise your rights of access, rectification, limitation and deletion of the data in info@cazalla-intercultural.org as well as the right to submit a claim to a control authority.

You can consult the additional and detailed information on Data Protection on my website: http://www.bevolunteer.net, as well as consult my privacy policy.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon

Coordinated by:

This project has been funded with support from the European Commission. This website reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

LEGAL